Nejprve provedu analýzu stavu a zjistím, co je špatně. Navrhnu postup na opravu nebo vylepšení a shodneme se na plánu prací. Pak úpravy provedu. Narazím na jiné problémy a věci, co nebyly v plánu; vyřeším je. Výsledkem mého zásahu práce je web, který se načítá rychleji, je zabezpečený, neobsahuje chyby nebo umí něco nového. Odevzdávám funkční a hotové stránky.

Umím kódovat a programovat

Dokážu obstojně programovat a kódovat – PHP, CSS, JS, HTML. Věnuji se výhradně WordPressu, nechci být univerzální programátor, takže používám to, s čím se setkávám. Orientuji se na frontendu i backendu.

Znám a používám zažité koncepty jako grid, media queries, mobile first a podobné, s nimiž se člověk setká v případě tvorby (WordPress) webů. Co neumím a potřebuji, se většinou doučím, abych chápal, kudy voda teče. Používám VS Code a git.

Dokážu zadat práci programátorovi a poznám neefektivní kód. Přepisoval jsem několik webů z PHP5 na PHP7 a samozřejmě dnes už PHP8. Rozumím OOP a dokážu ho použít, když je to vhodné. Umím číst v [cizím] kódu a rozumím mu, i když třeba zrovna neznám přesnou syntaxi. Nepletu si kód prováděný u klienta a na serveru, vím jak funguje AJAX.

Mám přehled a čtu dokumentaci

Neřeknu vám „nevím, co dělá tento plugin, protože s ním nepracuji“. Pokud to nevím, zjistím si to a plugin otestuji. Pracuji s takovými programy, které mají na webech mí zákazníci. Pokud mám něco doporučit, doporučuji vždycky obvykle dvě, maximálně tři varianty řešení, aby rozhodnutí o výběru bylo podložené realistickým přístupem.

Sleduji novinky, trendy, čtu spoustu newsletterů a článků, zajímají mě okolní oblasti (SEO, marketing, publikování obsahu apod.). Mým cílem je kvalifikovaně poradit a navrhnout udržitelné úpravy (tj. takové, které bude moci bez problémů udržovat někde jiný).

Nicméně pokud už je požadavek daleko od mých aktuálních dovedností (např. detailní konfigurace Google Tag Manageru nebo speciální nastavení v Integromatu), uvádím to co nejdřív.

Mám realistické plány a očekávání

Za ty roky podnikání, které mi daly zabrat, jsem se spoustu věcí naučil. Ne že bych už všechno věděl ;-), každý den se člověk naučí něco nového! Ale už vím, kolik práce stihnu za týden a kolik za měsíc. A předpokládám, že ostatní lidé na tom budou spíše hůře, protože slibem nezarmoutíš.

Takže si nevymýšlím nesmysly a v souladu s procesy, které mi pomáhají pracovat, nastavuji termíny a cíle realisticky. Už to umím lépe než v minulosti. A taky už na to mám roky, že. 🙂 (Ostatně pořád řídím firmu a v ní spoustu projektů a zakázek.)

Využívám Linux a open-source software

WordPress je open source. Můžeme ho používat bezplatně, šířit ho a upravovat. Tato myšlenka mě oslovila v roce 1999, kdy WordPress ještě neexistoval. Od té doby používám téměř výhradně linuxové operační systémy a open-source software. Mimojiné umím do určité míry nastavit linuxový server, chápu jako systém funguje a vím, co mám žádat po správci serveru nebo hostingu.

Díky tomu umím weby analyzovat z pohledu serveru pomocí softwaru systémových administrátorů. Využívám skriptování a běh aplikací přímo na serveru; operace, které běžný wordpressák dělá pomocí pluginu (nebo je neumí, protože narazí na limity), provedu efektivněji na úrovni serveru. Třeba hromadný převod obrázků na formát WebP nebo importy dat, které překračují limity.

Používám procesy a standardy

Díky používání open source jsem si zvykl na otevřené standardy a považuji je za obrovskou výhodu. Podobně je to s procesy a postupy – používám je při práci, proto dokážu být efektivní.

Například analýzu webu provádím podle postupu odladěného lety práce a stovkami webů. Dnes mi to již přijde samozřejmé. Dokud prokazatelně neznám příčinu chyby, nezačnu s opravami. Postupuji systematicky, nejprve si „zmapuji terén“ a posbírám informace.

Při opravách nebo vylepšení webu pracuji na základě faktů a dat. Neřídím se dojmy. Obvykle to znamená, že snadné řešení nebývá to nejlepší a můj postup bývá pracnější a delší, za to ale úspěšný. Například pokud je web pomalý, najdu příčinu a odstraním ji. Přitom bych vám mohl říct, že si máte koupit silnější server, že?

Daří se mi myslet analyticky

Dříve jsem si to o sobě nemyslel, ale poslední roky mé práce mě utvrdily v tom, že koncepční přístup, promýšlení možných variant, hledání alternativ a nápadů, používání analytických nástrojů a postupů a hluboké přemýšlení.. mi jde. Daří se mi řešit těžké problémy, obtížná zadání a na první pohled neřešitelné situace, které ostatní chtějí řešit „přeinstalováním“ nebo „vypnutím pluginu“. A nebo je nechtějí řešit vůbec.

Proto takové úkoly vyhledávám a zaměřuji se na ně.