WordPress audit: Jak zjistit, kde to drhne

Určitě máte na webu pluginy, u nichž si nejste jisti, proč tam jsou a co dělají. Nebo nechcete používat Gutenberg a máte na webu Elementor a nebo jiný builder. Nebo máte pocit, že je váš web technicky zastaralý a přestává fungovat, jak by měl. Každopádně nefunguje dobře.

Může mít aktivních třeba 70 nebo i více pluginů. To je typický příznak toho, že má web dlouhou historii, která brání jeho rozvoji.

Můžu vám pomoct. Nejprve začnu tím, že ověřím, zda jsou pluginy potřeba. Web podrobím analýze a řeknu vám, které součásti tam nemají co dělat, navrhnu náhrady za ty důležité, některé zaměním, jiné sjednotím, další části podle potřeby doprogramuji.

Výsledkem bude web, který používá pouze nutné pluginy, neobsahuje duplicitní komponenty a všechny jsou správně nastavené.

Příklad z praxe. Různé stránky jednoho e-shopu se načítaly osm a více sekund, v administraci i déle. Protože jde o B2B, zákazníci nakupují jen po přihlášení. Takže pohyb po shopu pro ně byla tragédie. Našel jsem a postupně odstranil všechny příčiny:

  • špatně napsaný filtrovací plugin na míru, který drtil databázi až 2000 dotazů na stránce,
  • špatně nastavené crontasky, které co hodinu vytěžovaly server,
  • chybějící cache na serveru a databázi,
  • 105 aktivních pluginů.

Tyto problémy lze vcelku snadno zjistit a postupně opravit. Není nutné měnit hosting, i když i to bývá dobrá volba, pokud máte nějaké málo výkonný. Velkou část změn lze provést rekonfigurací WordPressu, auditem pluginů (tj. vyřadit ty, které jsou zbytné) a určitými optimalizačními úpravami. Jde o zjednodušení dotazů do databáze nebo úpravu priority načítání některého skriptu.

Pokud potřebujete zjistit, proč se váš web načítá pomalu, pomůžu vám.